ania pomieszczenia. Jednym ze sposobów ocieplania pomieszczeń jest wykorzystanie maty grzewczej. Ówczesna technologia daje możliwość ogrzewania również za pomocą promienników podczerwieni. Czym są tego rodzaju rozwiązania? Gdzie się je wykorzystuje? Jak zamontować wymienione systemy?
Maty grzewcze - czym są, gdzie je wykorzystać, jak zamontować?
Mata grzewcza to niezbędny element elektrycznego ogrzewania podłogowego. Wykonane są one z folii aluminiowej, która zapewnia równomierny rozkład ciepła na całej powierzchni posadzki. Elementy te wykonane są z różnych grubości materiału. Minimalna grubość maty to 2mm, dzięki czemu zastosowanie tego rodzaju systemu nie podnosi poziomu podłogi.
Produkt ten montuje się bezpośrednio pod panelami, a cały system można kontrolować dzięki regulatorowi temperatury. Montaż maty jest prosty i szybki, a opisać go można w kilku krokach, którymi są:
- przygotowanie powierzchni,
- wyznaczenie miejsca instalacji regulatora temperatury,
- montaż warstwy izolacyjnej,
- ułożenie maty grzewczej,
- ułożenie paneli,
- podłączenie maty do regulatora.
Kolejnym rozwiązaniem jest użycie promiennika podczerwieni.
Czym są promienniki podczerwieni? Jakie jest ich wykorzystanie?
Promiennik to nowoczesny, oszczędny i zdrowy sposób ogrzewania powierzchni publicznych i prywatnych. System działa dzięki zjawisku promieniowania, tym samym ogrzewając pomieszczenie. Dzięki wysyłanym promieniom ogrzewane są bezpośrednie powierzchnie takie jak podłogi, ściany, meble czy ludzie przebywający we wnętrzu.
Fajnym pomysłem jest ułożenie ich chociażby
Wbrew pozorom jest bardzo różnych metod na dobre ocieplenie i ogrzewanie mieszkania. W błędzie są ci, którzy uważają, że to tylko tradycyjne grzejniki. Co więcej, jeżeli dopiero budujemy dom, to dobrze jest od razu skorzystać z nowoczesnych technologii, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu i popularności.
Jedną z nich są na przykład maty grzewcze, układane na podłodze. Fajnym pomysłem jest ułożenie ich chociażby pod panelami. Takie maty mogą stanowić albo ogrzewanie wspomagające, albo nawet podstawowe. Takie maty nie podnoszą poziomu podłogi, bo są dosyć cienkie, mają zaledwie 2 milimetry, a wykonane są zazwyczaj z folii aluminiowej. Taka mata grzewcza przeważnie ma moc około 150 watów na metr kwadratowy, a więc dla większości zastosowań wystarczającą. Oczywiście, musi ona pracować z czujnikiem ciepła oraz kontrolerem, który pozwoli na dopasowanie temperatury do naszych upodobań.
Drugim fajnym rozwiązaniem są także promienniki podczerwieni. Przede wszystkim jest to sposób bardzo ekologiczny, bo zasilany prądem, a prąd można uzyskiwać przecież ekologicznie, na przykład z paneli solarnych na dachu. Zasada działania jest bardzo prosta i polega na transformacji (przemianie) energii elektrycznej w promieniowanie podczerwone, które generuje ciepło. Można powiedzieć, że taki promiennik to dość zaawansowana grzałka elektryczna o dużym wymiarze i w ładnej oprawie. Jest to więc świetne rozwiązanie dla tych domatorów, którzy oprócz ciepła w jesienno-zimowe dni, chcą po prostu mieszkać ładnie.
Cena uzależniona jest od ilości materiału
Ogrzewanie podłogowe znajduje zastosowanie w wielu pomieszczeniach. Doskonale sprawdza się ono między innymi w łazience, przedpokoju bądź kuchni.
Tego typu ogrzewanie zapewnia komfort i jest niezwykle praktyczne, gdyż pozwala zrezygnować z tradycyjnych, wiszących grzejników.
Oczywiście aby ogrzewanie działało poprawnie musi być ono umiejętnie zainstalowane. Doskonale gdy wszystkie jego elementy pochodzą od znanego i renomowanego producenta, gdyż jest to gwarancją najwyższej jakości i niezawodności.
Sklepy i markety budowlane w swojej ofercie posiadają niezbędne przedmioty do tego typu instalacji. W asortymencie znaleźć można między innymi maty grzewcze o różnych wielkościach bądź promienniki podczerwieni.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup wszystkich potrzebnych elementów w sklepie internetowym wybranego producenta, gdyż pozwala ono zaoszczędzić sporą kwotę. Czas realizacji zamówienia jest bardzo krótki, zazwyczaj dostarczane jest ono w ciągu kilku dni roboczych.
Podłączenie instalacji dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie, która posiada ogromne doświadczenie i wprawę. Zazwyczaj instalacja i wszystkie jej elementy objęte są wielomiesięczną gwarancją na wypadek awarii bądź uszkodzenia.
Koszt podstawowego zestawu mieści się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od ilości materiału i jego jakości.
Nie można zapominać również o termostacie, który umożliwi regulację temperatury ogrzewania podłogowego i w razie potrzeby ułatwi odpowietrzanie całej instalacji.