co działają nie do końca tak, jak powinny. W takiej sytuacji konieczne jest serwisowanie paneli fotowoltaicznych. Serwisem paneli słonecznych zajmują się odpowiednie firmy zajmujące się także dystrybucją oraz montażem paneli. Ponadto jeśli zwrócimy się do firmy, która montowała nam panele fotowoltaiczne może ona dokonać serwisowania urządzenia na zasadzie gwarancji produktowej lub na zasadzie rękojmi na montaż. Z tego powodu nie ma też potrzeby dokonywania cyklicznych płatnych przeglądów paneli fotowoltaicznych. Wszelkiego rodzaju usterki lub błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych zdarzają się dość rzadko, warto jednak wiedzieć, że istnieje opcja serwisu paneli słonecznych, z której w razie potrzeby można skorzystać. W razie jakichkolwiek problemów z panelami słonecznymi warto więc skorzystać z usługi serwisu.
Rodzaje ogniw słonecznych
Zadaniem ogniw słonecznych jest konwersja energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być potem wykorzystywana do różnych celów. Można wyróżnić jednak kilka rodzajów fotoogniw. Istnieją trzy tak zwane generacje ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa pierwszej generacji są zwane grubowarstwowymi i można je podzielić na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa są uważane za najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne, ale są też najdroższe w produkcji. Z kolei polikrystaliczne ogniwa są nieco tańsze, ale mniej wydajne. Drugą generacją ogniw są ogniwa cienkowarstwowe, które są bardziej elastyczne, więc wykorzystuje się je jako elementy budowlane. Trzecia generacja ogniw fotowoltaicznych jest ciągle w trakcie badań, bazują one jednak na różnych technologiach. W ramach trzeciej generacji można wyróżnić ogniwa barwnikowe oraz ogniwa polimerowe. Istnieje więc więcej niż jeden rodzaj paneli fotowoltaicznych, każdy z rodzajów posiada własne charakterystyczne cechy.
Zasada działania kolektorów słonecznych
Z wykorzystywaniem energii słonecznej kojarzą nam się, słusznie zresztą, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Niektóry jednak nie rozróżniają pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i używają tych nazw naprzemiennie. Kolektory słoneczne nie są tym samym co panele fotowoltaiczne, mimo że również używają energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Podstawową różnicą między tymi dwoma systemami korzystającymi z promieniowania słonecznego jest ich zastosowanie. Kolektory słoneczne używając energii słonecznej przekształcają ją w energię cieplną. Natomiast panele fotowoltaiczne przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z tego powodu również zasada działania kolektorów oraz paneli jest inna. Energia cieplna pozyskana z kolektorów słonecznych może być wykorzystana do wspomagania centralnego ogrzewania lub do grzania wody. Z drugiej strony energia elektryczna, którą produkują panele fotowoltaiczne, może być wykorzystana do różnych celów, które wymagają użycia prąd elektrycznego.